/Trump’a Karşı Bilimi ve Bilimadamını Koruyan Rozetler

Trump’a Karşı Bilimi ve Bilimadamını Koruyan Rozetler

Ocak ayında Washington’da gerçekleşen “Women’s March” için hazırlanan rozetlerin arkasındaki ikili bu sefer de bilim ve araştırma için hazırladığı rozetlerle bağışçılarını beklemekte.

22 Nisan’da başlıca Washington’da ve dünyanın geri kalanında düzenlenecek olan “March for Science” için Pincause’un yaratıcıları Kate Lind ve Nate Stevens, yetenekli illustrator Penelope Dullaghan’ın yardımıyla yeni bir rozet hazırladı. Uzaya fırlatılan bir roketin simge olarak kullanıldığı bu rozetin sloganı ise; “Science not silence”.

Michigan’lı çift, hazırladıkları rozetin gösterinin resmi simgesi olması için çift, yürüyüşü organize edenlerle beraber çalışma yürütüyorlar. Gösteriye kadar 200.000 dolarlık bir bağış bekleyen ikili, yürüyüşten sonra da bağışların devam edeceğini düşünüyor.

Cuma öğlen saatlerine kadar tanesi 5 dolardan 15.765 adet rozet sattığını açıklayan Pincause, her rozetten 2 doların yürüyüş için toplandığını dile getiriyor.

Linda, her siparişin yanında “I believe in science not silence” yazılı bir kartpostalın hediye olarak gönderileceğini ekliyor.

Trump’ın yönetim politikalarına karşı seslerini çıkarmak ve iklim değişikliği, alternatif enerji gibi konulara dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş ayrıca Amerika Çevre Koruma Derneği ve Enerji Departmanı’na ilişkin ödenek kesintisi kararıyla da yakından ilgili görünüyor.

Yürüyüşü düzenleyenlerin de söylediği gibi; “Bilim, bilim adamları ve kanıta dayalı politika oluşturma eğilimi saldırı altındadır.”.

Bu rozetler karşı atağa geçmenin onlarca yolundan sadece biri.